Chińska firma żąda 1,6 miliarda dolarów od Apple

8 lutego 2012

Apple w ostatnim roku dało się poznać od negatywnej strony tzw. „patentowego trolla”. O ile taka taktyka na początku przynosiła korzyści (blokowanie smartfonów firmy Samsung), to teraz może odbić im się czkawką. Chińska firma pozwała Apple, a straty firmy z nadgryzionym jabłkiem w wyniku procesu mogą sięgnąć nawet 1,6 miliarda dolarów.

Problemy Apple

Problemy Apple

W 2006 roku Tajwańska firma Proview Electronics zgodziła się odsprzedać nazwę iPad (którą zarezerwowała w 2000 oraz 2001 roku na Taiwanie i w Chinach) za kwotę 55,000$. Apple popełniło jednak kardynalny błąd, wykupując prawa do nazwy tylko na obszarze Tajwanu, kiedy prawowitym właścicielem iPad’a w Chinach pozostała zależna of Proview Electronics firma Proview Technology.

To aroganckie, by Apple ignorowało nasze prawa i dalej sprzedawało iPada na tym rynku. Będziemy się temu sprzeciwiać – Powiedział prezes firmy Prowiev, Yang Rongshan w rozmowie z Financial Times.

Wszystko wskazuje na to, że Tajwańska firma ma szansę wygrać z Apple w sądzie, zadając mu bolesny cios poprzez pokrzyżowanie planów wejścia na spory chiński rynek. Co do ceny kary, producent iPada nie powinien odczuć tego tak boleśnie biorąc pod uwagę fakt, że na koncie firmy znajduje się około 96,7 mld dolarów.

Dodaj komentarz