Niebo dosłownie spada nam na głowę

27 lutego 2012

Badania NASA przeprowadzone za pomocą satelit ujawniły, że chmury latają coraz niżej. Według zebranych informacji pułap chmur obniżył się o całe 1 procent. Oznacza to, że „niebo” spadło o 30-40 metrów przez ostatnie 10 lat.

Czy niebo upada?

Czy niebo upada?

Krótki okres badań nie pozwala na wyciągnięcie wiążących wniosków. Daje jednak wskazówki co do długoterminowego trendu. Roger Davies badający sprawę ostrzega, że zjawisko powinno być badane przez najbliższe dekady by oszacować wpływ zmian na globalną temperaturę.

Jeżeli rzeczywiście zachodzi obniżenie pułapu chmur i jest to naturalny proces, Ziemia zacznie ochładzać się bardziej efektywnie, zwalniając globalne ocieplenie. „Nie wiemy dokładnie co zmusza chmury do latania niżej” powiedział Davis na konferencji prasowej. Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest zmiana cyrkulacji powietrza, która blokuje możliwość tworzenia się chmur na większych wysokościach.

Terra Spacecraft to satelita, która zebrała potrzebne dane. Została wystrzelona w 1999 roku by robić trójwymiarowe obrazy chmur wokół globu.

wired.co.uk

Dodaj komentarz