Ryba-robot oszukuje prawdziwe ryby

23 lutego 2012

Mechaniczna ryba oszukała jej prawdziwe koleżanki by te popłynęły za nią w głąb rzeki. Robot pokonał więc rybią „dolinę niesamowitości”- granicę między sztucznością, a realnością.

Robot przypomina rybę

Robot przypomina prawdziwą rybę

Tak zwana „dolina niesamowitości” to pojęcie oznaczające granicę przy której robot lub animacja komputerowa zachowuje się tak realnie, że mózg nie potrafi odróżnić jej od rzeczywistości. Badania naukowców pozwolą lepiej zrozumieć zachowanie ryb a być może i pomóc omijać im katastrofy ekologiczne.

„Pomimo wcześniejszych udanych prac badających interakcję między żywymi zwierzętami a robotami, żadne badanie nie zajęło się maszynami, które zostałyby zaprojektowane, by symulować zwierzęce ruchy” napisali twórcy robota.

Praca prowadzona przez Stefano Marrasa z Univeristy of Montpellier oraz Maurizio Porfiriego z Polytechnic Institute of New York University została opublikowana 22 lutego w Journal of the Royal Society Interface.

Kiedy naukowcy wsadzili wzdręgę (bo tak nazywa się ryba) do tunelu symulującego rzekę, każda ryba pływała w ustalonym porządku przy uruchomionym robocie. Gdy robot został wyłączony, ryby pływały w różnych kierunkach.

Mimo, że niektóre wzdręgi trzymają się z daleka od robota, którego mogą postrzegać jako zagrożenie, większość podąża jego śladami. Takie zachowanie zgadza się z zachowaniem dzikich ryb, które łączą się w grupy by ułatwić sobie pływanie w rwących nurtach rzeki.

Nie wiadomo jeszcze dlaczego ryby akceptują ich automatyczne odpowiedniki, jednak naukowcy podejrzewają, że ma to związek z ruchem ogona, który symuluje prawdziwe ruchy oraz z podobnym ukształtowaniem reszty ciała.

Kategoria: Biologia, Nauka, Polecane

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz