Samolot kontrolowany gestami

19 marca 2012

Obsługa samolotów już teraz używa gestów i pozycji ciała by rozkazywać pilotom na lotnisku. Zwiększająca się liczba autonomicznych maszyn zwróciła uwagę na problem kontroli przed startem. Naukowcy z MIT postanowili rozwiązać ten problem.

Rola człowieka w kontroli maszyn stopniowo się zmniejsza

Rola człowieka w kontroli maszyn stopniowo się zmniejsza

Badacze Yale Song, Randall Davis oraz David Darmidjian postanowili opracować system zbliżony do Kinecta (specjalna kamera stworzona dla konsoli Xbox360 która interpretuje gesty graczy podczas gry), który potrafi rozpoznać ciało i gestykulację rąk w 3D.

Do osiągnięcia celu wykorzystywano pojedynczą kamere, która śledzi załogę oraz specjalne oprogramowanie, które czyta każdy gest.

Najpierw robione jest zdjęcie 3D załogi z którego usuwa się tło. Potem, by przyrównać odpowiedni gest do rozkazu, maszyna porównuje człowieka z modelami szkieletu, by wybrać najbardziej pasujący. Gdy program ustali już odpowiednią pozycję, szacuje z tego położenie rąk. Na końcu rozpoznaje ustawienie dłoni (otwarte lub zamknięte) oraz ułożenie nadgarstków.

System nie zostanie jeszcze wprowadzony, ponieważ rozpoznaje gesty tylko przy 76% podejściach. Przy wielomilionowym sprzęcie taka dokładność jest zdecydowanie zbyt niska.

Dodaj komentarz