Skrzydła starsze niż sądzono

26 października 2012

Badania z Kanady rzucają nowe światło na historię rozwoju, oraz pierwotnego celu istnienia skrzydeł.

Dinozaury mimo, że w większości wyginęły 65,5 mln lat temu dalej żyją na naszej planecie. Przodkami ptaków były latające dinozaury, które uniknęły losu swoich „lądowych” braci. Zagadką pozostawało jednak samo pochodzenie skrzydła. Nowe odkrycia w Kanadzie sugerują, jakoby skrzydła razem z piórami pojawiły się wśród dinozaurów wcześniej niż przypuszczano.

Ornithomim - wizja artysty

Ornithomim – wizja artysty

Naukowcom wydaje się, ze pierwotnie pióra i skrzydła mogły służyć jako wabik na płeć przeciwną podczas godów lub też by zwiększyć ochronę wysiadywanych jaj. Pomimo debat związanych z pierwotnym przeznaczeniem skrzydeł, naukowcy zgadzają się, że ptaki należą do grupy dinozaurów zwanej maniraptorami, które posiadały pióra i prawdopodobnie mogły latać. Co najdziwniejsze, dotychczas większość upierzonych dinozaurów znajdowana była na terenie Chin, z kilkoma wyjątkami znalezionymi w Niemczech.

Taka dysproporcja stworzyła dziurę w zapisie kopalnym, zmuszając paleontologów do zadania sobie pytania, czy pióra i skrzydła mogły ewoluować u dinozaurów starszych niż maniraptory.

Zespół prowadzony przez Darla Zelenitskiego z Uniwersytetu z Calgary w Kanadzie postanowił przyjrzeć się trzem egzemplarzom dinozaurów z grupy ornithomimus („naśladowca ptaka”) spoczywającym w Muzeum Paleontologii w Drumheller w Kanadzie.

Uważano, że ornithomimy (mimo pewnych prymitywnych podobieństw do ptaków) nie posiadały piór. Dinozaury z tej grupy pojawiają się w zapisie kopalnym znacznie wcześniej, bo aż milion lat przed protoplastą współczesnych ptaków. Zespół Zelenitskiego wykorzystując mały młot pneumatyczny znalazł pozostałości po setkach włókien wzdłuż ciał, które przypominały włókna pozostałe po piórach maniraptorów z Chin.

Co więcej, zespół donosi, że dwa szkielety dorosłych osobników wskazują na istnienie przednich kończyn zdolnych do wytworzenia skrzydeł. Owych struktur brakowało u trzeciego, młodego (jednorocznego) osobnika.

„Nasze okazy to obecnie najbardziej prymitywne przykłady skrzydłopodobnych struktór” stwierdził Zelenitski. „Te wczesne wersje skrzydeł nie ewoluowały do lotu”. Fakt, że młode osobniki nie posiadały takich struktur wspiera hipotezę o rozrodczym charakterze skrzydeł.

wired.com

 

Dodaj komentarz