USA prezentuje działo przyszłości

7 lutego 2012

Fani Quake’a, fizyki oraz książek typu Hard Science Fiction pewnie słyszeli już tę nazwę. Railgun, bo taką nazwą został ochrzczony nowy typ broni już niedługo pojawi się na wyposażeniu US navy.

Railgun jest jeszcze w fazie eksperymentalnej, ale zbliża się do zaplanowanych parametrów. Docelowo broń ma uzyskać energię wystrzałową rzędu 64 megadżuli. W ciągu minuty działo wystrzelić ma dziesięć pocisków. Ich zasięg to 370 kilometrów.

Wystrzelony pocisk

Wystrzelony pocisk

Cały sekret technologii opiera się na elektromagnetyzmie. Pocisk nie posiada ładunków wybuchowych. Jego zabójczym atutem ma być brutalna energia kinetyczna. Pocisk, który musi być dobrym przewodnikiem umieszczony jest pomiędzy dwoma szynami. W momencie, gdy na początku szyny zostanie podłączone zasilanie, powstaje obwód szyna-pocisk-szyna. Obwód ten wytwarza silne poprzeczne pole magnetyczne. Na szyny oraz pocisk działa siła elektrodynamiczna starająca się rozsunąć szyny i wyrzucić pocisk. Szyny są unieruchomione, więc siła elektrodynamiczna wykonuje pracę tylko względem pocisku.

Amerykanom udało się pokonać jedną z głównych przeszkód. Przy pierwszych prototypach lufa działa ulegała zniszczeniu nawet po pierwszym wystrzale. Obecnie, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii udało się wyeliminować tę przeszkodę. Obecnie naukowcy skupiają się na poprawie szybkostrzelności działa kinetycznego. Ogień widziany za pociskiem to plazma powstała w wyniku przyspieszenia pocisku.

Dodaj komentarz