Wojna przyszłości – roboty zamiast żołnierzy

17 lutego 2012

Pomysł na zrobienie z robotów żołnierzy jest niemal tak stary, jak pierwsze opowieści Science Fiction z tym związane. Amerykańska agencja DARPA zamierza zrobić kolejny krok w tej sprawie przeznaczając część budżetu na stworzenie mechanicznego wojownika przyszłości.

Obraz przyszłych wojen?

Obraz przyszłych wojen?

DARPA (czyli Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) przeznaczyła 7 milionów dolarów (ze swojego 2,8 miliardowego budżetu na rok 2013) na projekt badawczy nazwany „Avatar”. W tym miejscu skojarzenia z filmem są na miejscu, ponieważ żołnierz w zamierzeniu nie ma sterować za pomocą prostego kontrolera, lecz „wejść” w „ciało” jego elektrycznego odpowiednika.

DARPA liczy na stworzenie interfejsu, który sprawi, że robot-żołnierz będzie surogatką. Porównując pomysł do filmu, główną różnicą będzie fakt, że surogatka nie będzie biologiczna, a interfejs będzie odnosił się tylko do ruchów pilota, nie do połączeń nerwowych i transferu świadomości.

Przeznaczeniem robotów będzie bezpośrednia konfrontacja z wrogiem oraz operacje ratunkowe. Kontrowersje może budzić fakt, że zaciera się granica między realnym światem a wirtualnym. Może dojść do sytuacji, gdy żołnierz kontrolujący robotem będzie zdolny do wymierzenia większej niż potrzeba brutalności, co wiązać się może z zagrożeniem cywili.

Dodaj komentarz